153 tryliony bajtów danych medycznych

przez Magdalena Banach

Wydaje się, że 153 tryliony bajtów danych wyprodukowanych globalnie w systemach ochrony zdrowia to dużo, jednak to zaledwie stan na rok 2013 – przewiduje się, że do roku 2025 ilość danych cyfrowych dotyczących zdrowia wzrośnie piętnastokrotnie!

Na zachód od Polski cyfrowe dane medyczne są przetwarzane w prawdziwe informacje. Modne ostatnio słowo “big data” dotyczy ogromnych ilości nieuporządkowanych danych – w worku big data mieszają się dane z dokumentacji pielęgniarskiej, lekarskiej, opisów radiologicznych, dane zaczytywane z urządzeń monitorującej czy wyniki badań laboratoryjnych. Inteligentne systemy IT potrafią przeprowadzać operacje na tych danych i zauważać relacje i zależności, które są praktycznie niedostrzegalne dla człowieka.

Czy komputer zastąpi lekarza? Na razie się na to nie zapowiada, jednak na pewno sztuczna inteligencja jest w stanie pełnić istotną rolę w procesie diagnozowania i leczenia pacjentów. Wdrożenie nowoczesnych narzędzi IT jest niezbędnym krokiem w kierunku medycyny spersonalizowanej, która obecnie uważana jest za przyszłość opieki zdrowotnej.